شما اینجا هستید »

:: سنسورهای لیزری وفاصله(Laser sensors / distance measurement sensors IFM)

[۰۴ / ۰۶ / ۹۵]
سنسورهای لیزری وفاصله(Laser sensors / distance measurement sensors IFM)Reviewed by mulliran on Aug 25Rating: ۵.۰سنسورهای لیزری وفاصله(Laser sensors / distance measurement sensors IFM)سنسورهای لیزری جزء سنسورهای نوری محسوب میگردند ولی از پرتو نور لیزر جهت تشخیص جسم و یا حتی فاصله دقیق آن استفاده میکند. رنج وسیعی از سنسورها برای اندازه گیری فاصله در رنج میکرون تا کیلومتر با دقت بالا و حتی در شرایط سخت به روش نوری یا آلتراسونیک ارائه می دهد. این سنسورها وظایفی چون اندازه گیری فاصله، شناسایی و موقعیت یابی را به روش مثلثی برای فواصل کوتاه و دقت بالاتر و یا time of flight برای فواصل دورتر انجام می دهند. سیگنالی بصورت پالس از فرستنده سنسور به جسم فرستاده می شود و پس از برخورد به جسم به گیرنده باز می گردد. با توجه به زمان رفت و برگشت پالس فاصله جسم از سنسور قابل اندازه گیری است.

2585222222222222222

سنسورهای لیزری وفاصله(Laser sensors / distance measurement sensors IFM)

سنسورهای لیزری

سنسورهای لیزری جزء سنسورهای نوری محسوب میگردند ولی از پرتو نور لیزر جهت تشخیص جسم و یا حتی فاصله دقیق آن استفاده میکند. این سنسورها در انواع گوناگون نظیر Through beam laser sensor , Diffuse ,Reflective با خروجی دیجیتال یا آنالوگ تقسیم و دسته بندی میگردند که در نمونه های Through beam نیاز به یک قسمت فرستنده و یک قسمت گیرنده میباشد و در مدل Reflection به کمک یک قسمت آینه شکل پرتو لیزر به فرستنده باز تابانیده میشود و در مدلهای دیگر قسمت فرستنده و گیرنده در یک تجهیز قرار گرفته اند .

از سنسورهای لیزری در بسیاری از موارد که فاصله قابل توجه بین سنسور و جسم به همراه گرد و غبار و یا شرایط بد محیطی وجود دارد میتوان استفاده نمود . در انتخاب این نوع سنسور بایستی به موارد زیر توجه داشت :

  1. نوع خروجی از نظر آنالوگ یا دیجتال بودن سنسور لیزری
  2. نوع سوئیج ترانزیستوری سنسور
  3. تغذیه دستگاه سنسور
  4. فاصله سنس کردن سنسور لیزری
  5. مکانیزم عملکرد سنسو و کاربرد مناسب سنسور

سنسور Through Beam ، دارای یک فرستنده و یک گیرنده می‌باشد، روبروی هم نصب می شوند. فرستنده نوری را فرستاده و گیرنده آن را دریافت می‌کند. اگر جسمی بین فرستنده و گیرنده قرار بگیرد، نور قطع شده و سنسور حضور جسم را اطلاع می‌دهد. کاربرد این نوع از سنسورها در: مانیتورینگ خطوط تولید و بسته بندی، اندازه گیری تمام محصول از طریق ظروف شفاف، حفاظت مناطق خطرناک برای دربهای اتوماتیک و…می باشد.

سنسور Reflective،علاوه بر فرستنده و گیرنده، دارای یک بازتاب‌کننده نور نیز می‌باشد. فرستنده و گیرنده در یک طرف و بازتاب کننده روبروی آن‌ها نصب می‌شود. این بازتاب کننده نور ارسالی از فرستنده را دریافت کرده و بازتاب آن را به گیرنده می‌فرستد.در این حالت نیز اگر شی بین فرستنده و بازتاب‌کننده قرار بگیرد، سنسور اطلاع می‌دهد.

سنسور Diffuse ،  فقط دارای گیرنده و فرستنده است، که هر دو در یک طرف نصب می‌شوند و شی مانند بازتاب‌کننده عمل می‌کند. به این ترتیب که نوری (اینفرارد، نور قرمز مرئی یا لیزر) از طرف فرستنده ارسال می شود، اگر شی در مقابل این نور قرار بگیرد، بازتاب‌هایی از آن را در فضا می‌فرستد که بخشی از این بازتاب‌ها به گیرنده می‌رسد. گیرنده با دریافت این پرتو حضور جسم را تشخیص داده و اطلاع می‌دهد.

سنسورهای قاصله

رنج وسیعی از سنسورها برای اندازه گیری فاصله در رنج میکرون تا کیلومتر با دقت بالا و حتی در شرایط سخت به روش نوری یا آلتراسونیک ارائه می دهد. این سنسورها وظایفی چون اندازه گیری فاصله، شناسایی و موقعیت یابی را به روش مثلثی برای فواصل کوتاه و دقت بالاتر و یا time of flight  برای فواصل دورتر انجام می دهند. سیگنالی بصورت پالس از فرستنده سنسور به جسم فرستاده می شود و پس از برخورد به جسم به گیرنده باز می گردد. با توجه به زمان رفت و برگشت پالس فاصله جسم از سنسور قابل اندازه گیری است.

 

متشکل از دو جزء جداگانه است: یک فرستنده و یک گیرنده.

در انواع تایپ های M18,M30,rectangular

جنس های فلز,پلاستیک

اتصال یه صورت کابلی , ترمینالی, کانکتور و…

رنج ۲ تا  UP TO 150 mm

خروجی DC PNP ,DC NPN , DC

به صورت های دوسیمه  , سه سیمه و چهارسیمه

ویژگی های سنسورهای لیزری وفاصله(Laser sensors / distance measurement sensors IFM)

Quick set-up: no need to align transmitter and receiver

Fine and precise light beam across the whole fork width

Metal housing reduces distortion

Light-on/dark-on mode selectable via rotary switch

Easy sensitivity setting via potentiometer

به نمونه ای از این سنسورها،به عنوان مثال اشاره می شود:

O1D155

200_0080

 

 

 

ویژگی ها:

Photoelectric distance sensor

Visible laser light, LASER CLASS 1

Measuring range 0.3…6 m (Range referred to white paper 200 x 200 mm, 90 % remission)

DC PNP

Operating voltage [V]:18…30 DC

Current rating [mA]:2 x 200

 

 

هر آنچه شما در صنعت برق نیاز دارید

مقالات آموزشی شرکت برق و صنعت مولیران را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید ...

تماس سریع

تماس سریع با مسئولان یا واحد فروش محصولات مولیران.

آدرس : لاله زار جنوبی ،روبروی مسجد بزرگ لاله زار ،کوچه اتحادیه پلاک 23
تلفن : 33920498 - 33920598 - 33920418
فکس : 33920498 - 33920598 - 33920418
info@mulliran.com