شما اینجا هستید »

:: اینکودر (ENCODERS IFM)

[۰۸ / ۰۷ / ۹۵]
اینکودر (ENCODERS IFM)Reviewed by mulliran on Sep 29Rating: ۵.۰اینکودر (ENCODERS IFM) اینکودر دستگاهی است الکترونیکی که اطلاعات دریافتی را به صورت کد ( رمز ) ارسال می نماید و در پایانه این اطلاعات توسط دستگاه دیگری به نام دیکودر رمزگشائی و بنا به نیاز پردازش می گردد . در بسیاری از دستگاههای اندازه گیری برای ارسال اطلاعات از اینکودر استفاده می شود.

untitled-1

 

اینکودر (ENCODERS IFM)

اینکودر دستگاهی است الکترونیکی که اطلاعات دریافتی را به صورت کد ( رمز ) ارسال می نماید و در پایانه این اطلاعات توسط دستگاه دیگری به نام دیکودر رمزگشائی و بنا به نیاز پردازش می گردد . در بسیاری از دستگاههای اندازه گیری برای ارسال اطلاعات از اینکودر استفاده می شود.
اینکودر ( ENCODER ) وسیله ای برای اندازه گیری میزان جابجائی از نقطه ای به نقطه دیگر است . این وسیله به اشکال و با میزان دقتهای متفاوتی ساخته می شود . اندازه گیری این جابجائی می تواند حول یک محور به صورت دوران یا اندازه گیری مسیر در طول ، عرض ، ارتفاع و یا تلفیقی از حالات ذکر شده باشد .

اینکودر وسیله ای است که جهت خروجی در پالس استفاده می شود که به دو نوع خطی (line encoder) یا اینکودر دوار(Rotary encoder) دسته بندی می شود.

اینکودر خطی (linear encoder)

طریقه ی کارکرد این اینکودر به این صورت می باشد که جهت اندازه گیری طول و عرض مشخص به حول یک محور به صورت دوار می باشد. همچنین اینکودر های خطی جهت اندازه گیری جهت خطی استفاده می شود اینکودر های خطی در انواع نوری مغناطیسی و مقاومتی یا همان پتانسیومتر مشهور می باشد اینکودرهای خطی مقاومتی و مغناطیسی این امکان را به ما میدهند تا بتوانیم خروجی آنالوگ را از آنها بگیریم. و اینکودرهای خطی نوری خروجی دیجیتال را به ما ارائه می دهند.

اینکودر دوار (Rotary Encoder)

اینکودر دوار به دو دسته ی شفت دار و هالو شفت تقسیم می شوند که خروجی آنها می تواند به شکلهای سوکتی و کابلی در بازار یافت شود.

طریقه کارکرد اینکودر دوار (Rotary Encoder)
این نوع اینکودرها به صورت الکترومکانیکی که موقعیت و زاویه ی یک شافت را به یک کد آنالوگ و دیجیتال تبدیل می کند این نوع اینکودرها از یک جفت فرستنده و گیرنده به یک دیسک مدرج به صورت سیاه و سفید یا صفر و یک استفاده میشود. که این صفحه اغلب به صورت شیشه ای یا آینه ای می باشد.(که یکی از دلایل صدمه دیدن این نوع صفحه به علت ضربات ناگهانی وارد شده به اینکودر ترک های بسیار زیادی بر روی این نوع صفحه ایجاد می شود که باعث اختلال در خروجی می شود.) همچنین در هنگام چرخش شافت دیسک مدرج همراه با شافت موتور می چرخد و به این ترتیب سیگنال یا پیغامی از سمت فرستنده به گیرنده ارسال می شود و به این صورت در خروجی گیرنده می تواند از پالسهای ۰ و ۱ به صورت منطقی (logical) دریافت نماید. هرچه تعداد نقاط سیاه و سفید روی صفحه ی دیسک مدرج شده اینکودر بیشتر باشد تعداد این ۰ و ۱ ها در یک دور به ۳۶۰ درجه می رسد و این باعث دقت اندازه گیری بیشتر خواهد بود.
جهت انتخاب یک اینکودر باید به نکات زیر توجه کرد:

درجه حفاظت یا همان ip (ip54، ip60 ،ip65 ، ip67)
قابلیت تنظیم درجه پالس از ۹۰ تا ۱۸۰ درجه
تحمل رنج دما جهت کارکرد در محیط های مختلف از °۴۰- تا °۱۰۰
دقت در سرعت بالای چرخش (rpm)
استاندارهای اروپایی و امریکایی از قبیل (ul,vde,CE,CSA)
ویبریشن پروف (VIBRATION PROOF) یا شوکهای الکتریکی درمحیط
اینکودرهای مطلق(ABSOLUTE ENCODER) ابسولوت اینکودر.

یک اینکودر افزایشی سرعت بسیار عالی و بازخورد از راه دور را فراهم می کند و از آنجا که چندین سنسور در ساختار آن وجود دارد، هر دو سیستم ساده و ارزان هستند. یک اینکودر افزایشی تنها به ارائه و تغییر اطلاعات محدود است، بنابراین اینکودر (رمزگذار) نیاز به یک دستگاه مرجع برای محاسبه حرکت دارد. اینکودر  ها را می توان به انواع : اینکودر افزایشی، اینکودر چرخشی و اینکودر کاربرد سنگین دسته بندی نمود.یک اینکودر افزایشی (رمز گذار) در یک چرخش از رمزگذار، یک مقدار مشخص از پالس را فراهم می کند. همچنین اینکودر  ها می توانند با دریافت سیگنال آنالوگ، آن را به صورت سیگنال دیجیتال در خروجی ارائه نمایند.

ویژگی ها:

Robust designs

Industrial standard housings

Cable entry for axial and radial use

Designs with integrated bus interface

Hollow shaft encoder for direct mounting on actuators

به طور مثال:

RN7003

400_0033

 

 

Singleturn solid shaft encoder

CANopen interface

Terminals

Synchro-flange

۸۱۹۲ steps

Operating voltage [V]: 9…36 DC

Current consumption [mA]: < 250

 

 

هر آنچه شما در صنعت برق نیاز دارید

مقالات آموزشی شرکت برق و صنعت مولیران را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید ...

تماس سریع

تماس سریع با مسئولان یا واحد فروش محصولات مولیران.

آدرس : لاله زار جنوبی ،روبروی مسجد بزرگ لاله زار ،کوچه اتحادیه پلاک 23
تلفن : 33920498 - 33920598 - 33920418
فکس : 33920498 - 33920598 - 33920418
info@mulliran.com