شما اینجا هستید »

:: انواع کانکتور کابلی و بدون کابل PEPPERL+FUCHS

[۰۴ / ۰۳ / ۹۵]
انواع کانکتور کابلی و بدون کابل PEPPERL+FUCHSReviewed by mulliran on May 25Rating: ۵.۰انواع کانکتور کابلی و بدون کابل PEPPERL+FUCHSدر اتصال اجزاء مختلف سیستم از کانکتورها استفاده می شود . کانکتورها ، رابط میان کابل اتصالی و اجزاء مختلف سیستم می باشند کانکتورها از نظر شکل ظاهری ، تعداد اطلاعات ارسالی , جایگاه استفاده آنها و ...تقسیم بندی می شوند .

EC_SS_20150707_02_product_overview_connectivity

انواع کانکتور کابلی و بدون کابل PEPPERL+FUCHS

در اتصال اجزاء مختلف سیستم از کانکتورها استفاده می شود . کانکتورها ، رابط میان کابل اتصالی و اجزاء مختلف سیستم می باشند کانکتورها از نظر شکل ظاهری ، تعداد اطلاعات ارسالی , جایگاه استفاده آنها و …تقسیم بندی می شوند .

انواع کانکتور از نظر شکل ظاهری

کانکتورها بصورت نری یا مادگی می باشند در صورتیکه کانکتور دارای تعدادی پایه باشد آنرا کانکتور نری می گویند و کانکتوری که دارای تعدادی سوراخ باشد را کانکتور مادگی می نامند .

برای ایجاد ارتباط میان یک کابل و یک دستگاه جانبی نبایستی  کانکتور کابل و کانکتور وسیله اتصالی از یکنوع باشند . مثلا درصورتیکه دستگاه جانبی دارای کانکتور از نوع مادگی باشد ,اگر کابل دارای کانکتور نری باشد و برعکس ,به یکدیگر قابل وصل می باشند و اگر از یکنوع باشند مثلا هر دو از نوع نری باشند درآنصورت اتصال بین آنها امکان پذیر نیست.

انواع کانکتور از نظر تعداد پایه

کانکتورها از نظر تعداد پایه ( برای کانکتورهای نری ) و سوراخ ( برای کانکتورهای مادگی ) با یکدیگر متفاوت اند مثلا یک کانکتور می تواند ۳ و ۵ و ۷ و ۹ و ۱۵ و ۲۵ و ۳۷ و ۵۰ و … پایه یا سوراخ داشته باشد.

انواع کانکتور بر اساس روش ارسال اطلاعات

کانکتورها بر اساس روش ارسال اطلاعات به دو صورت سری و موازی می باشند. برای ایجاد ارتباط سری از کانکتورهای سری استفاده می شود. این کانکتورها می توانند در هر لحظه یک اطلاع (  داده یا اطلاع کنترلی)  را ارسال کنند. برای ایجاد ارتباط موازی از کانکتورهای موازی استفاده می شود. این کانکتورها می تواند در هر لحظه چندین اطلاعات ( مثلا ۸ بیت ، ۱۶ بیت ، … ) را انتقال دهد.

کانکتورهای RJ

کانکتورهای RJ ( Registered Jack ) دارای انواع RJ11  و RJ13 و RJ45 می باشند. معمولا این کانکتورها دارای پوشش پلاستیکی شفاف می باشند. شفاف بودن پوشش پلاستیکی کمک می کند تا کابلهای مسیرهای مختلف به راحتی قابل تشخیص باشد.

کانکتورهای USB ( Universal Serial Bus )

این کانکتور برای اتصال چاپگرها ، اسکنرها ، دوربین های دیجیتالی و مودمهای  خارجی (External ) به درگاه USB کامپیوتر یا USB هاب ها استفاده می شود. این دستگاهها باید دارای خروجی USBباشند. این کانکتورها برای اتصال دو کامپیوتر از طریق درگاههای USB نیز بکار می روند. در این اتصال می توان فایلها را اتصال داد یا به اشتراک گذاشت.از این کانکتورها برای اتصال درگاههای سریال به USB نیز می توان استفاده کرد که در آن هر وسیله سریال که دارای کانکتور DB9 است به درگاه USB کامپیوتر می تواند وصل شود.

ویژگی ها به صورت کلی:

اتصالات به صورت نری و مادگی و انتهای کابل به صورت آزاد

سیم ها در انواع تحت تابش , PVC,PUR,PUR اتوماتیک , PUR  POC , STOOW

Threading 1 به صورت های M8,M9.M12,M23,1/2″,7/8″,USB TYPE A,SUB-D

Threading 2  به صورت های M8,M9,M12,7/8″,USB TYPE A,SUB-D,RJ-10

۱m>طول ≥۱۰m

ساخت وساز به صورت مستقیم و زاویه دار

تعداد قطب ها:۲,۳,۴,۵,۸

مورد تایید UL,NAMUR

 

 

همانطور که قبلاً هم گفته شد دو محیط کلی برای انتقال Data در شبکه وجو دارد:یکی محیطهای سیمی یا Wired و دیگری محیطهای بی سیم یا Wireless .در این قسمت می خواهیم انواعی که این محیطها دارند شناسایی و بررسی کنیم.

کانکتور با کابل زوج سیم به هم تابیده

کابل زوج سیم به هم تابیده در دو نوع وجود دارد:
دارای محافظ ( STP )
بدون محافظ ( UTP )
UTP بسیار محبوب بوده و به طور کلی بهترین گزینه برای شبکه های مدارس است.

کیفیت UTP دارای تغییرات با سرعت بالا از سیم تلفن تا کابل می باشد.
این کابل ۴ جفت سیم درون روکش دارد. هر جفت سیم دارای پیچ خوردگی با تعداد مختلفی پیچ در هر اینچ برای کمک به از بین بردن تداخل وارده از زوج سیم های مجاور و سایر دستگاه های الکتریکی می باشد. پیچش تنگ تر، موجب سرعت انتقال بیشتر و هزینه بیشتر کابل در هر فوت می شود.

کانکتور زوج سیم بهم تابیده بدون محافظ ( UTP )

کانکتور استاندارد برای کابل کشی UTP، کانکتور RJ-45 می باشد که یک کانکتور پلاستیکی شبیه کانکتور تلفن با سایز بزرگ است.
, RJ   Registered Jack )) نشان می دهد که کانکتور از یک استاندارد مرتبط با صنعت تلفن پیروی می کند. این استاندارد ورود سیم با هر پین را به داخل کانکتور تعیین می کند.

کانکتور زوج سیم بهم تابیده با محافظ ( STP)
اگرچه کابل UTP کابل ارزانتری می باشد، اما ممکن است در معرض امواج رادیویی و داخل فرکانس الکتریکی قرار گیرد. ( این کابل نباید نزدیک موتورهای الکتریکی، لامپ های فلوروسنت و غیره قرار گیرد).
اگر شما مجبورید کابل را در محیط های دارای تداخل بالقوه یا محیط های بسیار حساس که ممکن است در معرض جریان الکتریکی باشد قرار دهید، STP ممکن است راه حل مناسبی باشد. کابل های دارای محافظ می توانند به افزایش حداکثر فاصله کابل کمک کند.
کابل STP در سه شکل مختلف وجود دارد:
۱.  هر جفت سیم با ورقه ای به صورت جداگانه محافظت شده است.
۲.  یک ورقه یا محافظ بهم تابیده و بافته شده وجود دارد که تمام سیم ها را درون روکش می پوشاند. ( به شکل یک گروه)
۳.  یک محافظ در اطراف هر جفت سیم به صورت جداگانه وجود دارد، همچنین کل سیم ها به صورت کلی در یک محافظ قرار می گیرند. (زوج سیم به هم تابیده با دو محافظ )

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال یک هادی از جنس مس در مرکز دارد که یک لایه پلاستیکی به صورت عایقی بین هادی مرکزی و یک محافظ فلزی بافته شده قرار دارد .
محافظ فلزی کمک به مسدود کردن هر گونه تداخل از چراغ های فلوروسنت، موتورها و کامپیوترهای دیگر می کند.
اگرچه نصب کابل کواکسیال دشوار بوده اما دربرابر تداخل سیگنال ها بسیار مقاوم می باشد.
علاوه بر این امکان استفاده از طول کابل بیشتری بین دستگاه های شبکه نسبت به کابل های زوج سیم بهم تابیده دارند.
دو نوع از کابل های کواکسیال، کابل کواکسیال باریک و ضخیم می باشد.
کابل کواکسیال بیشتر در نوع نازک وجود دارد. Base2 10 به مشخصات کابل کواکسیال باریک حامل سیگنال های اترنت اشاره دارد که در آن عدد ۲ نشانه ی حداکثر طول تقریبی سگمنت ها برابر با ۲۰۰ متر، می باشد. در حقیقت حداکثر طول سگمنت ۱۸۵ متر است. کابل کواکسیال نازک در شبکه های مدارس به خصوص شبکه های bus خطی محبوب می باشد.
۱۰Base5 به مشخصات کابل کواکسیال ضخیم حامل سیگنال های اترنت اشاره دارد که در آن عدد ۵ نشانه ی حداکثر طول تقریبی سگمنت ها برابر با ۵۰۰ متر، می باشد.
کابل کواکسیال ضخیم یک پوشش پلاستیکی محافظ دارد که به جلوگیری از وارد شدن رطوبت به هادی مرکزی کمک می کند. این ویژگی، کابل کواکسیال ضخیم را به انتخابی مناسب برای اجرای طول های بزرگتر در شبکه های bus خطی تبدیل میکند. یکی از مشکلات کابل های کواکسیال ضخیم این است که به راحتی خمیده نمی شوند و نصب آنها دشوار است.

کانکتور های کابل کواکسیال

انواع معمول کانکتورهای مورد استفاده با کابل های کواکسیال، کانکتور BNC می باشد.
انواع مختلف آداپتورهایی که برای کانکتورهای BNC مناسب می باشند شامل کانکتور T، کانکتور baral و ترمینال می باشد. کانکتور های روی کابل ضعیفترین نقاط در هر شبکه می باشند.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری شامل هسته ای شیشه ای در مرکز که توسط چند لایه مواد محافظ احاطه شده است، می باشد.
این کابل برای از بین بردن مشکل تداخل الکتریکی، نور را به جای سیگنال های الکتریکی انتقال می دهد.
این ویژگی موجب می شود این کابل برای محیط های خاص دارای مقدار زیادی از تداخلات الکتریکی مناسب باشد. همچنین برای اتصال شبکه های بین ساختمان ها با توجه به ایمن بودن نسبت به رطوبت و نور استاندارد می باشد.
کابل فیبرنوری توانایی انتقال سیگنال ها در فواصل طولانی تر از کابل کواکسیال و زوج سیم به هم تابیده دارد. همچنین دارای قابلیت حمل اطلاعات در سرعت بسیار بیشتر را دارد. این ظرفیت امکانات ارتباطی شامل خدماتی مانند ویدئو کنفرانس و خدمات تعاملی را گسترش می دهد.
۱۰BaseF اشاره به مشخصات کابل فیبر نوری حامل سیگنال های اترنت دارد. هسته مرکزی کابل های فیبر نوری از شیشه یا الیاف پلاستیکی ساخته شده است. یک پوشش پلاستیکی، زیر سازی مرکز فیبر و فیبر های Revlar به تقویت کابل ها و جلوگیری از شکستگی کمک می کند. روکش عایق بیرونی از تفلون یا PVC ساخته شده است.

کابل های فیبر نوری در دو نوع وجود دارند:

Singlemode
Multimode
کابل Multimode قطر بزرگتری دارد. با این حال هر دو نوع پهنای باند و سرعت خیلی بیشتری را فراهم می کنند. Singlemode مسافت بیشتری را پشتیبانی می کند اما گرانتر از Multimode می باشد.

چند راهنمایی برای نصب کابل ها :

برای اجرای کابل ها بهتر است از چند نکته ساده پیروی کنید:
• همیشه از میزان کابل بیشتر از نیازتان استفاده کنید، البته این مقدار نباید منجر به ایجاد کابل های شل و آویزان در نصب شود.
• هر قسمت از شبکه را که نصب می کنید در همان لحظه آزمایش کنید. حتی اگر از تجهیزات نو استفاده می کنید ممکن است دارای مشکل باشند که بعد از نصب کابل شبکه جداسازی آن دشوار خواهد بود.
• توجه کنید که کابل ها به فاصله حداقل سه فوت دور از جعبه لامپ های فلوروسنت و منابع تداخلات الکتریکی نصب شوند.
• اگر لازم است کابل ها روی زمین نصب شوند، آنها را با محافظ بپوشانید.
• هر دو انتهای کابل ها را علامت گذاری کنید.
• از بست کمربندی برای نگهداری کابل ها در کنار هم در مکان مشترک استفاده کنید.

 

 

 

 

هر آنچه شما در صنعت برق نیاز دارید

مقالات آموزشی شرکت برق و صنعت مولیران را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید ...

تماس سریع

تماس سریع با مسئولان یا واحد فروش محصولات مولیران.

آدرس : لاله زار جنوبی ،روبروی مسجد بزرگ لاله زار ،کوچه اتحادیه پلاک 23
تلفن : 33920498 - 33920598 - 33920418
فکس : 33920498 - 33920598 - 33920418
info@mulliran.com